COMPETITION SCHEDULE

Musica Sacra Category, 13 November 2019

SESSION 1 : 04.15 – 05.30 pm

  1. Telkom University Choir
  2. PSM “Vocalista Paradisso” UPN “Veteran” Yogyakarta
  3. Dempo Choir
  4. Vita Voxa Choir
  5. Diponegoro University Choir
  6. Voci di Gesù Chamber Singers

BREAK

SESSION 2 : 06.15 – 07.15 pm

  1. Gitanada Smansagress Youth Choir
  2. PSM Sapta Gita Jaya Universitas Semarang
  3. Chrysologus Choir
  4. Bahana Suara Merdeka
  5. PSM Voca Erudita UNS

Mixed Youth Category, 14 November 2019

SESSION 1 : 09.00 – 10.00 am

  1. Gitanada Smansagress Youth Choir
  2. SEDES CHOIR
  3. Gita Suara Smanema
  4. Voice Of Sanmarian
  5. Hendrikus Youth Choir

BREAK

SESSION 2 : 10.45 am – 12.00 pm

  1. St.Louis High School Choir
  2. Voca Satya Wacana Christian High School
  3. REGINA PACIS CHOIR (RECISCHO)
  4. LOUISTA CHOIR
  5. SYMPHONY OF SMANSASOO
  6. Dempo Choir

Equal Voices Adult Category, 14 November 2019

01.15 – 02.30 pm

  1. Voca Erudita Female Choir
  2. Medistra Symphonic Choir Faculty of Medicine Diponegoro University
  3. Diponegoro University Male Choir
  4. Sanita Melodia Choir
  5. Male of Voca Erudita
  6. Vocalista Harmonic Youth Choir

Mixed Category, 14 November 2019

SESSION 1 : 03.45 – 05.30 pm

  1. PSM Fak Ekonomi & Bisnis Univ. Jember
  2. Paduan Suara Mahasiswa Universitas Gadjah Mada
  3. PSM UISI
  4. Golden Choir
  5. P S Mahasiswa Voca Al Kindi Univ Muhammadiyah Surakarta
  6. Gratia Choir
  7. Surabaya Singers
  8. Telkom University Choir

BREAK

SESSION 2 : 06.15 – 07.45 pm

  1. PSMITS
  2. Paduan Suara Mahasiswa UIN Sunan Gunung Djati Bandung
  3. PSM Sapta Gita Jaya Universitas Semarang
  4. Wahid Hasyim Choir
  5. PSM “Vocalista Paradisso” UPN “Veteran” Yogyakarta
  6. PSM Upvoice Universitas PGRI Semarang
  7. Diponegoro University Choir

Teenager Category, 15 November 2019

08.45 – 10.15 am

  1. Eighteen Voice Choir
  2. Maria Mediatrix Choir
  3. Smepsa Choir
  4. One Voice
  5. St.Louis Female Choir
  6. Gita Bahana Spedusa
  7. Espero Choir

Chidren Category, 15 November 2019

11.15 am – 01.00 pm

  1. Pelita Nusantara Kasih Elementary’s Choir
  2. Nitikan Children Choir
  3. Angelus Voice
  4. Shine Harmony Children Choir
  5. Bosko Voice
  6. Santa Clara Choir
  7. Harmony Santo Yusup
  8. PSA Ad Gloriam Dei

Folklore Category, 15 November 2019

SESSION 1 : 02. 15 – 03.30 pm

  1. P S Mahasiswa Voca Al Kindi Univ Muhammadiyah Surakarta
  2. Voci di Gesù Chamber Singers
  3. One Voice Purwokerto
  4. Telkom University Choir
  5. PSM ITS
  6. PSM STIE Bank BPD Jateng

BREAK

SESSION 2 : 04.15 – 05.30 pm

  1. Nitikan Children Choir
  2. Gratia Choir
  3. Satya Dharma Gita Youth Choir
  4. Gita Imanuel Choir
  5. Swara Buana Siliwangi
  6. Paduan Suara Mahasiswa Universitas Gadjah Mada

BREAK

SESSION 3: 06.30 – 07.45 pm

  1. Wahid Hasyim Choir
  2. PSM GAS-21 IAIN Surakarta
  3. PSM Fak Ekonomi & Bisnis Univ. Jember
  4. PSM Sapta Gita Jaya Universitas Semarang
  5. SMC Choir Iain Salatiga
  6. PSM “Vocalista Paradisso” UPN “Veteran” Yogyakarta

16 November 2019

Meet The Jury : 09.00 am – 12.00 pm
Grand Prix : 03.00 – 04.30 pm
Closing and Awarding : 06.00 – 08.00 pm